fbpx

Mi történik, ha az abúzusokat, ha nem validálják?

Ha a fiatalkori abúzusok nincsenek validálva, vagyis az áldozatok tapasztalatait nem ismerik el, nem veszik komolyan, és nem kapnak megfelelő támogatást, az súlyos következményekkel járhat az áldozat mentális, érzelmi és társadalmi jólétére. A validálás elmaradása mélyíti a sebeket, és jelentős akadályt jelent a trauma feldolgozásában és a gyógyulásban. Íme néhány fontos következmény, amely a validálás hiányával járhat:

1. Érzelmi izoláció és magány

Amikor az áldozatok úgy érzik, hogy senki nem hisz nekik, vagy hogy tapasztalataikat elbagatellizálják, gyakran érzelmi izolációt élnek meg. Az elismerés hiánya miatt úgy érezhetik, hogy egyedül vannak a problémájukkal, ami súlyosbíthatja a magány és az elszigeteltség érzését. Ez különösen veszélyes lehet, mivel az áldozatok gyakran visszahúzódnak és nem beszélnek többé a traumáikról, így a feldolgozás esélye minimálisra csökken.

2. Önbizalom és önértékelés további romlása

A validálás elmaradása megerősíti az áldozatban azt az érzést, hogy ő hibás, vagy hogy a történtek nem fontosak. Ha a környezet nem ismeri el a bántalmazás tényét, az áldozat könnyen arra a következtetésre juthat, hogy a fájdalma nem jogos, vagy nem érdemel figyelmet. Ez súlyosan rombolhatja az önbizalmat és az önértékelést, mivel az áldozat azt érezheti, hogy ő kevésbé értékes vagy kevésbé érdemli meg a segítséget és támogatást.

3. Megnövekedett szégyenérzet és bűntudat

Amikor az áldozatok abúzusát nem ismerik el, az növeli bennük a szégyenérzetet és a bűntudatot. Úgy érezhetik, hogy nemcsak az abúzusért ők a felelősek, hanem azért is, mert próbálták megosztani a történteket. Ha valaki elmondja a traumáit, és azokat elutasítják, az erősíti azt a gondolatot, hogy „nem kellett volna beszélnem”, vagy „talán tényleg az én hibám volt”. Ez különösen veszélyes, mivel tovább mélyítheti a bántalmazással járó mentális sebeket.

4. Trauma újraéledése és elmélyülése

A validálás elmaradása nemcsak megakadályozza a trauma feldolgozását, de maga a trauma újraéledését is előidézheti. Ha valaki megosztja bántalmazását, és azt nem veszik komolyan, az olyan érzést kelthet, mintha újra és újra át kellene élnie a fájdalmat. Ez a visszautasítás egy újabb traumát okozhat, amely még jobban elmélyíti az eredeti sérülést.

5. Poszttraumás stressz-zavar (PTSD) súlyosbodása

Az abúzus utáni validálás hiánya fokozhatja a poszttraumás stressz-zavar tüneteit. A PTSD-ben szenvedők gyakran tapasztalnak flashbackeket, rémálmokat és intenzív szorongást, és ezek a tünetek csak súlyosbodnak, ha a trauma elismerésére vagy feldolgozására nem kerül sor. A validálás elmaradása azt eredményezi, hogy az áldozat még nehezebben tudja feldolgozni a múltban történteket, és ezek a tapasztalatok mélyen beépülnek a mindennapokba.

6. Párkapcsolati és társadalmi kapcsolatok romlása

Az áldozatok kapcsolatai is megszenvedhetik a validálás hiányát. Ha a környezet nem hisz nekik, vagy elutasítóan viselkedik, az áldozat elveszítheti a bizalmát az emberekben, és nehezen alakíthat ki vagy tarthat fenn egészséges kapcsolatokat. Ez kihat a baráti, családi és romantikus kapcsolatokra is. Gyakran előfordul, hogy az áldozat visszahúzódik és nem mer új kapcsolatokat keresni, mivel attól fél, hogy újra csalódni fog vagy újabb elutasításban lesz része.

7. Segítségkérés elmaradása

A validálás hiánya elrettenti az áldozatokat attól, hogy később segítséget kérjenek. Ha valaki egyszer megosztja a traumáját, és nem kap támogatást, akkor nagy eséllyel nem fog újra próbálkozni. Ez azt jelenti, hogy a gyógyulás és a feldolgozás folyamatát meg sem kezdik, vagy elhalasztják, és a trauma évekig, évtizedekig kezeletlen maradhat.

8. Önsértés és önkárosító magatartás fokozódása

Amikor az áldozat úgy érzi, hogy a traumája nem érdemel figyelmet, vagy hogy nem számíthat segítségre, az önkárosító viselkedéshez vezethet. Az önsértés, az alkohol- és droghasználat, valamint az öngyilkossági gondolatok és kísérletek megnövekedhetnek, mivel az áldozat úgy érzi, hogy nincs más kiút a fájdalomból, és egyedül kell megbirkóznia a helyzettel.

9. Az áldozat bántalmazóvá válása

A validálás elmaradása növelheti annak az esélyét, hogy az áldozat később maga is bántalmazóvá válik. Az el nem ismert trauma, a feldolgozatlan harag és fájdalom néha úgy manifesztálódik, hogy az áldozat ismétli a bántalmazási mintákat, amelyeket saját magán megtapasztalt. Ez különösen igaz akkor, ha a bántalmazás hosszabb távon befolyásolta az áldozat érzelmi és mentális fejlődését.

A fiatalkori abúzusok validálásának hiánya súlyos következményekkel járhat az áldozatok életére nézve. Az elismerés és támogatás elmaradása mélyíti a traumát, rontja az áldozatok önértékelését, növeli az elszigeteltséget és fokozza a mentális egészségügyi problémákat, mint például a szorongás, depresszió és PTSD. Ahhoz, hogy az áldozatok valódi gyógyulási folyamatot kezdhessenek, elengedhetetlen a környezetük részéről nyújtott empátia, validálás és megfelelő segítség.

Abúzus
Németh Irén

Mit nevezünk párkapcsolati abúzusnak?

A párkapcsolati abúzus olyan viselkedésformák összessége, amelynek célja a másik fél fölötti kontroll, hatalom és manipuláció fenntartása. Az abúzus nemcsak testi bántalmazást jelenthet, hanem lehet

Tovább olvasom »
szexualitás
Németh Irén

Szexuális önbizalom

Hogyan fejleszd és tedd harmonikusabbá a szexuális életed? A szexuális önbizalom nemcsak a hálószobában, hanem az élet más területein is befolyásolja a magabiztosságot és az

Tovább olvasom »
Párkapcsolat
Németh Irén

A túl sok inger hatása a párkapcsolatra

Hogyan hat a folyamatos stimuláció a kapcsolati egyensúlyra? A mai világban szinte minden pillanatban elérnek minket különféle ingerek: üzenetek, hívások, értesítések, hirdetések. Ezek a mindennapi

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük