fbpx

Hogyan ismerd fel, ha te magad abuzálod a párodat?

Párkapcsolatban gyakran hajlamosak vagyunk a másik hibáit meglátni, de vajon képesek vagyunk-e őszintén felismerni a saját viselkedésünket? Az érzelmi vagy fizikai abúzus nem mindig durva cselekedetekben nyilvánul meg; néha olyan apró viselkedésminták is beférkőzhetnek a párkapcsolatunkba, amit észre sem veszünk, vagy amit „csak feszültségnek” gondolunk. Pedig ezek a minták bántóak lehetnek a párunkra nézve, akár az egész párkapcsolatot is alááshatják.

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogy vajon minden rendben van-e a kapcsolatodban, és hogy nem teszel-e olyat, ami bántja a párodat? Ismerjük fel az abúzus jeleit – még ha azok látszólag apró dolgok is.

1. A kontroll igénye: Mindig mindent te szeretnél eldönteni?

Előfordul, hogy minden döntésben a saját véleményed dominál? Kontrollálod, hogy mit csinál a partnered, kivel találkozik, vagy mit gondol? Ha úgy érzed, hogy mindig a te akaratodnak kell érvényesülnie, érdemes átgondolnod, hogy miért van ez. Néha a kontrollálási vágy mögött félelmek és önbizalomhiány is állhat, és ez a viselkedés egy idő után bántó lehet a másik számára, mert elveszi tőle a szabadságot.

2. Szavak, amik fájhatnak: Szoktad párodat kritizálni vagy nevetségessé tenni?

Olykor nehéz visszafogni magunkat, amikor feszültek vagyunk, és könnyen kimondunk olyan szavakat, amiket mély sebek ejthetnek a másikon. Ha gyakran kritizálod, leszólod, vagy gúnyolod a párodat, még „viccesen” is, vagy akár gondolatban, ez hosszú távon lerombolhatja az önbizalmát és a köztetek lévő érzelmi biztonságot. Fontos, hogy megtanuljuk tisztelettel és empátiával kezelni a másikat, és figyelni arra, milyen hatással van rá a kommunikációnk.

3. Érzelmi manipuláció: Bűntudatkeltés vagy fenyegetés?

Észrevetted már magadon, hogy bűntudatkeltéssel vagy fenyegetéssel éred el, amit akarsz? Például, ha a partnered valamit nem úgy csinálsz, ahogy szeretnéd, akkor megbántódsz vagy dühöngsz, hogy azt érezze ő hibázott? Az érzelmi manipuláció alattomosan mérgezi meg a párkapcsolatot, mert azt sugallja, hogy a másik felelős a te érzéseidért, majd ettől ő maga háttérbe szorul.

4. Elszigetelés: Féltékenységből megakadályozod, hogy másokkal legyen?

Feltűnt, hogy nem örülsz, amikor a partnered a barátaival találkozik, vagy családtagjaival tölti az idejét? Az elszigetelés, még ha féltékenységből fakad is, azt érdemes tudatosítani, hogy így a partneredet elszakítod a fontos kapcsolataitól. Ez nem csak neki okoz fájdalmat, hanem a párkapcsolatot is hosszú távon alááshatja. Kérdezd meg magadtól, miért érzed magad fenyegetve a párkapcsolaton kívüli kapcsolataitól.

5. Düh és fenyegetés: Olykor fenyegetőzöl, ha veszekedtek?

Mindannyian kerülünk olyan helyzetbe, ahol a feszültség magasra tetőfokára hág, de fontos észrevenni, ha ez állandósul. Előfordul, hogy kiabálással, fenyegetéssel, esetleg ajtócsapkodással próbálod érvényesíteni az igazadat, amivel félelemérzetet kelteszi a másikban? Bár rövid távon így nyersz, hosszú távon elveszted a bizalmat és a tiszteletet. Próbáld meg megtalálni a feszültségedlevezetésének más módját, ami nem ártalmas a másik fél számára.

Miért fontos az önismeret és a változtatás a boldog párkapcsolat érdekében?

Az abúzust nem mindig tapasztalod meg drasztikusan, sokszor egészen „apró” jelekben lehet tetten érni. Az önvizsgálat és az önreflexió abban segíthet, hogy felismerheted és elengedheted ezeket a viselkedés mintákat. A felismerés az első lépés a változás felé: ha észreveszed, hogy bántó módon viselkedsz, akkor máris elindultál azon az úton, amely egy egészségesebb, szeretetteljesebb párkapcsolathoz vezet.

Ha úgy érzed, hogy ezek közül több viselkedésmintánál is magadra ismersz, ne félj segítséget kérni, például párterápia vagy egyéni tanácsadás lehetőségében. Az abúzus felismerése és a saját viselkedésed megértése nemcsak a partnered számára teszi biztonságosabbá, és értékesebbé a párkapcsolatot, hanem téged is közelebb hoz egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb élethez.

Ikigai & love
Németh Irén

A karácsony hatása a párkapcsolatra

Összekovácsol vagy Feszültséget Hoz? A karácsony az év egyik legmeghittebb időszaka – legalábbis a legtöbben így képzeljük. Gyertyafény, forró csokoládé, ajándékozás és közös ünneplés. Mégis,

Tovább olvasom »
Párkeresés
Németh Irén

A tapintat szerepe az ismerkedés során

Miért fontos a tapintatosság? Az első benyomás meghatározó lehet egy kapcsolat alakulásában, legyen szó barátságról, romantikus viszonyról vagy szakmai kapcsolatról. Tapintatos viselkedéssel azt mutatjuk meg,

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük