fbpx

Tévhit, hogy a mérgező párod tart fogva

A valóság az, hogy a mérgező kapcsolati hitrendszered tart fogságban

Amikor a párkapcsolatainkról beszélünk, gyakran hajlamosak vagyunk minden felelősséget a másik félre hárítani. A mérgező kapcsolatokat, toxikus viselkedésmintákat többnyire a partner hibájának látjuk: „Ő nem tisztel engem,” „Ő folyamatosan kritizál,” „Ő nem ad teret az érzéseimnek.” Ezek a tapasztalatok valóságosak és fájdalmasak lehetnek, de vajon elég-e csupán a partner viselkedését okolni? A valódi kérdés nem az, hogy a másik ember mérgező-e, hanem az, hogy miért tartjuk fenn a kapcsolatot, amelyben mérgezést tapasztalunk.

A hitrendszerek rejtett ereje

A hitrendszerek olyan belső meggyőződések, amelyeket észre sem veszünk, mégis alapvetően meghatározzák, hogyan éljük az életünket. A párkapcsolatokban ezek a hiedelmek vezérelnek minket abban, hogy mit fogadunk el, mit tartunk „normálisnak,” vagy éppen mitől érezzük magunkat értékesnek.

Néhány gyakori hitrendszer, amely mérgező kapcsolatokban tarthat:

  1. „A szerelem mindent legyőz.” Ez a romantikus elképzelés azt sugallja, hogy a szeretet még a legmélyebb sebeket is begyógyítja, és minden problémát megold. Azonban egy mérgező kapcsolatban a szeretet gyakran kevés ahhoz, hogy a partnerünk viselkedése vagy a kapcsolat dinamikája valóban megváltozzon.
  2. „Jobb egy rossz kapcsolat, mint a magány.” Ez a hit megakadályozhat abban, hogy kilépjünk egy méltatlan kapcsolatból. Sok ember számára a magány félelmetesebb, mint a toxikus dinamikák elviselése.
  3. „Ha elhagylak, kudarcot vallok.” A kapcsolatok vége sokszor úgy érződik, mintha az életünk egyik fontos projektje bukott volna el. Ez a hiedelem azt eredményezheti, hogy tovább ragaszkodunk egy olyan kötelékhez, amely már nem szolgálja a fejlődésünket.
  4. „Meg tudom őt változtatni.” Ez a hit egyfajta megmentő szerepet kölcsönöz nekünk, és azt a hamis reményt keltik, hogy ha elégszeretettel, türelemmel vagy áldozatkészséggel közeledünk, a másik majd megváltozik.

Hogyan alakítsuk át a hitrendszerünket?

Az első lépés a hitrendszereink felismerése. Ehhez fontos, hogy öszinték legyünk magunkhoz, és megvizsgáljuk, milyen üzeneteket hordozunk a szeretetről, a kapcsolódásról és a konfliktusokról.

  1. Tudatosítsuk az érzelmi reakcióinkat! Miért érzem azt, hogy el kell viselnem bizonyos helyzeteket? Milyen érzéseket vált ki belőlem a partnerem viselkedése?
  2. Kérdezük meg magunktól: igazak ezek a hiedelmek? Valóban igaz, hogy a magány rosszabb, mint egy mérgező kapcsolat? Valóban az én felelősségem, hogy megmentsem a partneremet?
  3. Keressük az alternatívákat! Milyen új hiedelmekkel helyettesíthetem a régieket? Például: „A szeretet nem jelenti azt, hogy fel kell áldoznom magam,” vagy „Megérdemlem a tiszteletet és a kölcsönös támogatást.”

A felelősség visszavétele

A legnagyobb áttörés akkor történik, amikor felismerjük, hogy nem a partnerünk, hanem a saját hiedelmeink tartanak fogva. Amikor átformáljuk ezeket a belső mintákat, képesek leszünk olyan kapcsolatokat teremteni, amelyekben kölcsönösen inspiráljuk egymást a fejlődésre. A mérgező kapcsolatok elhagyása nem kudarc, hanem egy út, amely elvezet önmagunk és a valódi szeretet felé.

Ikigai & love
Németh Irén

A karácsony hatása a párkapcsolatra

Összekovácsol vagy Feszültséget Hoz? A karácsony az év egyik legmeghittebb időszaka – legalábbis a legtöbben így képzeljük. Gyertyafény, forró csokoládé, ajándékozás és közös ünneplés. Mégis,

Tovább olvasom »
Párkeresés
Németh Irén

A tapintat szerepe az ismerkedés során

Miért fontos a tapintatosság? Az első benyomás meghatározó lehet egy kapcsolat alakulásában, legyen szó barátságról, romantikus viszonyról vagy szakmai kapcsolatról. Tapintatos viselkedéssel azt mutatjuk meg,

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük