fbpx

Szex, pénz, vallás – három tabutéma, ami mérgezi a kapcsolatodat, ha nem beszéltek róla

Léteznek olyan párok, akik a évekig óta együtt vannak, látszólag minden rendben megy. De valami mégsem működik. A nő szemében fájdalom, a férfi tekintetében védekezés létható. Kiderül, hogy három témát sosem érintettek meg igazán: a szexet, a pénzt és a hitet.

És ez nem egyedi eset. Sokszor pont azokról a dolgokról nem beszélünk, amik a legnagyobb hatással vannak a kapcsolatunkra.

Pedig ezek a tabutémák nem maguktól lettek tabuk. Valahol útközben – a gyerekkorunkban, az iskolában, a családi mintákban – megtanultuk, hogy ezekről „nem illik” beszélni. Vagy nem biztonságos. Vagy csak túl kínos.

De az intimitás ott kezdődik, ahol a tabuk véget érnek.


Szex – amikor nem beszélünk róla, de mégis hiányzik

A legtöbb párkapcsolatban a szex eleinte természetes, spontán, izgalmas. Aztán jön az élet: munka, gyerek, stressz, fáradtság, önbizalomvesztés, sérülések. És a szex nem szűnik meg – csak áthelyeződik: a fantáziába, a pornóba, a vágytalanságba vagy a hűtlenségbe.

A legtöbben nem tudják, hogyan beszéljenek a szexről anélkül, hogy a másik bűntudatot vagy szégyent érezzen. Pedig a szexualitás nem teljesítmény, hanem mély érzelmi kapcsolódás. Vagy legalábbis az lehetne.

Kérdezd meg:

  • „Mire vágysz mostanában, amit nem mersz elmondani?”
  • „Van olyan, amit régen szerettünk, de elmaradt?”
  • „Mit jelent számodra most az intimitás?”

Pénz – a kapcsolat láthatatlan tükre

A pénz nemcsak számokról szól. Sokkal inkább biztonságérzetről, önállóságról, hatalomról, gyerekkori hiányokról. A pénzügyi viták mögött gyakran ott a kimondatlan félelem: „Mi van, ha nem vagyunk jó csapat?”.

Egyik fél spórol, a másik költ. Egyik fél ad, a másik hallgat. Egyik keres többet, de azt mondja: „Ne szólj bele, az az én pénzem.” Ismerős?

Kérdezd meg:

  • „Mit jelent számodra a pénz?”
  • „Volt-e olyan gyerekkori élményed, ami befolyásolja, hogyan bánsz vele?”
  • „Tudunk-e úgy beszélni a pénzről, mint közös eszközről, nem mint hatalmi kérdésről?”

Vallás – vagy inkább: hit, spiritualitás, értékrend

Ez a téma gyakran csendben meglapul a háttérben. Két ember találkozik, vonzódik, szerelmes lesz – és talán csak évekkel később derül ki, hogy más világkép szerint élik az életüket.

Az egyik meditatív, önismereti úton jár, hisz a tudatosságban. A másik racionalista, vagy épp hívő, templomba jár. És bár nem akarják egymást meggyőzni, valami mégis megfeszül. Mert az értékrend az, ami mélyen meghatározza, kik vagyunk.

Kérdezd meg:

  • „Miben hiszel igazán az életben?”
  • „Van valami, amit szentnek tartasz?”
  • „Mit jelent neked a spiritualitás – és mit nem?”

A bátorság nem az, hogy nincs félelem – hanem hogy beszélsz róla

Ezek a beszélgetések nem könnyűek. De ha szeretnéd, hogy a kapcsolatod ne csak a felszínen maradjon, akkor néha be kell merülni. Mert az intimitás nem az, hogy együtt éltek. Hanem hogy mertek önmagatok lenni egymás előtt – akkor is, ha kényelmetlen.

Ha szeretnél segítséget ezekhez a beszélgetésekhez, naponta dolgozom olyan párokkal és egyénekkel, akik nem félnek megnézni, mi van a mélyben. Akik nem akarják tökéletesre sminkelni a párkapcsolatot, hanem élhetővé, őszintévé és erőssé akarják tenni.


Neked melyik tabutéma a legnehezebb?

Írd meg kommentben, vagy gondold végig magadban. És ha elindulnál ezen az úton, szeretettel várlak valamelyik csoportomban vagy programomban. A változás egy őszinte mondattal kezdődik.

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük