fbpx

Önmagad felvállalása a párkapcsolatban az igazi bátorság

Hogyan szeresd magadat annyira, hogy ne kelljen szerepet játszanod

Te is voltál már úgy, hogy inkább hallgattál, mintsem hogy vállald a véleményedet?
Vagy visszatartottad az érzéseidet, csak hogy ne tűnj túl érzelmesnek, túl érzékenynek, túl „soknak”? A legtöbben így kezdjük. A párkapcsolat elején óvatosak vagyunk, alkalmazkodunk, és észrevétlenül elkezdünk szerepeket játszani. Csakhogy ezzel együtt valami nagyon fontos is elkezd eltűnni: mi magunk.

Miért olyan nehéz önmagunkat adni?

Mert félünk. Félünk, hogy ha megmutatjuk a valódi gondolatainkat, vágyainkat, szokásainkat, múltbeli sebeinket vagy akár furcsa hóbortjainkat, akkor a másik majd:

  • elítél,
  • elhagy,
  • nevet rajtunk,
  • vagy egyszerűen nem szeret többé.

Pedig a valódi közelség – az a bizonyos mély, szeretetteljes, őszinte kapcsolódás – csak ott tud megszületni, ahol két ember teljes valójukban mer jelen lenni.


1. Merj „túl sok” lenni!

Az emberek gyakran visszafogják magukat, hogy „ne rontsák el”. Csakhogy a szerepjáték nem szerethető – mert nem valódi.
Aki önmagát adja, lehet, hogy nem lesz mindenkinek szimpatikus, de akinek igen, az pont őt fogja szeretni – nem a szerepet.

Gyakorlat: Tedd fel magadnak a kérdést: Mi lenne, ha a legfurcsább, legspontánabb, legérzékenyebb énemet is vállalhatnám?
Írd össze, mit tartasz „túl soknak” magadban – és próbáld meg ezeket nem elrejteni, hanem apránként megmutatni.


2. Kommunikálj akkor is, ha remegsz

Az őszinte kommunikáció az önfelvállalás alapja. Sokszor épp azokat a dolgokat a legnehezebb kimondani, amelyek a leginkább közel vihetnek egymáshoz.

Mondd el, ha valami fáj. Mondd el, ha valamit másképp szeretnél. És mondd el azt is, ha boldog vagy – akkor is, ha félsz, hogy a másik nem érti meg.

Tipp: Használj én-üzeneteket: „Azt érzem, hogy…” vagy „Nekem fontos lenne, hogy…” – így nem támadsz, hanem kapcsolódsz.


3. Tudd, ki vagy – és mi a határod

Önmagad vállalása nem önzés. Épp ellenkezőleg: önmagad ismerete az egyik legnagyobb ajándék, amit egy párkapcsolatnak adhatsz. Ha tudod, mire van szükséged, mi a határod, és mitől érzed magad biztonságban, akkor nem a másiktól várod ezek kitalálását.

Gyakorlat: Írj listát arról, hogy mire van szükséged a párahhoz, hogy önmagad lehess. Ez a te belső térképed – tartsd szem előtt!


4. Ne félj attól, hogy a másik nemet mond

Ha igazán önmagad vagy, akkor néha majd nemet is kapsz. Ez elkerülhetetlen. De ezek a „nemek” szűrőként működnek: aki marad, az téged választ. Nem egy maszkot. Nem egy illúziót.

Ezért a legnagyobb szabadság a párkapcsolatban nem az, ha mindenben egyetértetek, hanem ha nem kell többé elrejtened magadat.


A szerelem nem akkor lesz igaz, ha tökéletesnek tűnsz – hanem akkor, ha vállalod, hogy ember vagy.

A legnagyobb intimitás ott születik, ahol lekerül a páncél. Ahol nem kell többé megjátszanod magadat. Ahol bízol abban, hogy elég vagy úgy, ahogy vagy. És ez a bátorság – az önmagad felvállalása – minden párkapcsolat mély lelke.


Te mikor kezdtél el félni önmagadat felvállalni a párkapcsolatban?
És mikor döntesz úgy, hogy újra választod: az igazi énedet – és a valódi szeretetet?

Ha szeretnéd, segítek az első lépésekben – akár egyéni konzultáción, akár az online programomban.
Mert önmagadnak lenni nem luxus – hanem alap.

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük