fbpx

Neked is lehet biztonságosan kötődő párkapcsolatod

Mindenki megérdemli az elvárások és megfelelések nélküli biztonságosan kötődő párkapcsolatot

Az életünk során kialakított kapcsolatok mélyen befolyásolják jólétünket és boldogságunkat. Sajnos, nem minden kapcsolat alapul egészséges dinamikán, és sokan találják magukat mérgező viszonyokban, ahol az elvárások és a megfelelési kényszer állandóan jelen van. Ezek a kapcsolatok gyakran szívják el az érzelmi energiát és okoznak hosszú távú károkat.

A mérgező kapcsolatok ördögi köre

A mérgező kapcsolatok egyik legfőbb jellemzője, hogy az egyik fél folyamatosan igyekszik megfelelni a másik fél irreális és kielégíthetetlen elvárásainak. Az áldozat újra és újra megpróbálja elérni ezt a délibábot, ami mindig elérhetetlen marad. Minél jobban próbálkozik, annál távolabb kerül a céljától, mivel a mérgező fél nem akarja, hogy az áldozat megfeleljen – a játék lényege éppen az, hogy az elvárások örökre kielégíthetetlenek maradnak.

Ez az ördögi kör végül felemészti az áldozatot, aki mélyen beleragad az áldozati szerepbe. A szakítás után is nagy a valószínűsége annak, hogy visszaesik ebbe a szerepbe, akár ugyanazzal a mérgező személlyel, akár egy új partnerrel, mivel nem ismeri a nem áldozatszerepet. Az áldozat gondolkodása, érzései és viselkedése alapvetően erre a mintára van beprogramozva.

Az áldozati szerep átprogramozása

Az áldozati szerepből való kilépés komoly és mélyreható változást igényel. Az első lépés az, hogy az egyén felismerje és megértse saját működését. Ismernie kell saját gondolatait, érzéseit és viselkedését, és tudatosan dolgoznia kell azok megváltoztatásán. Ez az újraprogramozás időt, türelmet és kitartást igényel.

Új gondolkodási mód és viselkedési minták

Az áldozati szerep elengedése és új gondolkodási módok, érzések és viselkedési minták elsajátítása nem megy egyik napról a másikra. Az egyénnek meg kell tanulnia, hogy észrevegye saját érzéseit és viselkedési mintáit, és képes legyen korrigálni a hibás hozzáállást. Fontos, hogy elengedje a megfelelési kényszert, amely régóta a gondolkodásának része volt, és megtanulja, hogy figyeljen saját szükségleteire és érzéseire.

A biztonságos kötődésű partner kapcsolata

Egy biztonságos kötődésű partnerrel való kapcsolat alapvetően különbözik a mérgező viszonytól. Ebben a kapcsolatban az elvárások és az alárendelődés szükségtelen és zavaró tényezők. A biztonságos kötődésű partner számára a kapcsolat alapja a kölcsönös tisztelet, támogatás és szeretet. Az ilyen kapcsolatban nincs helye a megfelelési kényszernek, mert a felek egymástól függetlenül is értékesnek és szerethetőnek érzik magukat.

Az egészséges kapcsolat alapjai

Az egészséges kapcsolatban mindkét fél szabadon kifejezheti érzéseit és szükségleteit, anélkül, hogy félne az elutasítástól vagy a kritizálástól. Az ilyen kapcsolatban nincs helye az állandó elvárásoknak és megfelelési kényszernek, mert a felek elfogadják és tisztelik egymást olyannak, amilyenek. Az elvárások nélküli biztonságos kapcsolat alapja az őszinteség, a nyitottság és a kölcsönös tisztelet.

Mindenki megérdemli az elvárások és megfelelések nélküli biztonságos párkapcsolatot. Az áldozati szerepből való kilépés és az egészséges kapcsolati minták elsajátítása hosszú és nehéz folyamat lehet, de megéri a befektetett időt és energiát. Az ilyen kapcsolatokban élők boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak és érzelmileg stabilabbak, hiszen tudják, hogy a valódi szeretet és tisztelet alapja nem az állandó megfelelési kényszer, hanem a kölcsönös elfogadás és támogatás.

szexualitás
Németh Irén

Szexuális IQ Magyarországon

A szexuális intelligencia vagy szexuális IQ fogalma egyre inkább teret nyer a modern társadalomban, ám hazánkban még mindig sok a bizonytalanság és félreértés a szexualitásról

Tovább olvasom »
Ikigai
Németh Irén

Az okinawai ikigai

Az okinawai ikigai fogalom egy mélyebb, spirituálisabb és közösségközpontú értelmezését nyújtja annak, hogyan találhatjuk meg az élet értelmét. Okinawa lakói híresek a hosszú és boldog

Tovább olvasom »
Abúzus
Németh Irén

Mi számít párkapcsolati abúzusnak?

A párkapcsolati abúzus a kapcsolatban részt vevő egyik fél által elkövetett fizikai, érzelmi, szexuális, gazdasági vagy pszichológiai bántalmazásra utal, amely a másik fél irányítására, kontrollálására

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük