fbpx

Miért tart minket erős függésben a traumakötés?

A traumakötés olyan jelenség, amely során az áldozat erős érzelmi függést alakít ki bántalmazójával szemben. Ezt a kötődést gyakran a diszfunkcionális és toxikus kapcsolatokban tapasztalják, ahol a bántalmazó és a bántalmazott közötti dinamika egyedülálló módon manipulálja az érzelmeket és a viselkedést. Az áldozat gyakran érzi úgy, hogy nem tud kiszállni a kapcsolatból, annak ellenére, hogy tudatában van annak, hogy ez a kapcsolat mérgező vagy veszélyes. De miért is tart minket ennyire függésben a traumakötés?

1. A biológia játszmája

Az emberi agy természetes módon törekszik a biztonságra és az érzelmi kapcsolódásra. Egy toxikus kapcsolatban azonban az ismétlődő bántalmazás és utána következő „megjavulási” időszakok olyan érzelmi hullámvasúthoz vezetnek, amely stimulálja az agy jutalomközpontját. A stressz és a fájdalom után kapott bármilyen pozitív visszajelzés (pl. bocsánatkérés, ajándékok, szeretetnyilvánítás) felszabadítja az agyban a dopamint, ami örömérzetet kelt. Az áldozat így egyre jobban kötődik bántalmazójához, és a kapcsolat ciklusai megerősítik ezt a függést.

2. A félelem és szeretet keveréke

A traumakötés egyik legérdekesebb vonása az, hogy a bántalmazóval szembeni félelem és a szeretet érzése szinte összemosódik. Az áldozat attól fél, hogy elveszíti a bántalmazót, de egyúttal fél a bántástól is. Ez a kettősség gyakran megnehezíti a valóság tiszta látását. Az agy és a test stresszre adott válasza a „harcolj vagy menekülj” reakciót aktiválja, de a traumakötésben ragadt személy nem mindig képes menekülni, mert érzelmileg kötődik, és úgy érzi, hogy szereti a bántalmazóját.

3. A ciklus fogságában

A traumakötés dinamikájának egyik kulcseleme az ismétlődő bántalmazási ciklus. Ezek a ciklusok három fázisból állnak: bántalmazás, megbékélés, és „mézeshetek” fázisa. A bántalmazás alatt az áldozat sérülést szenved el – legyen az fizikai, érzelmi vagy verbális. Ezt követi a megbékélés időszaka, amikor a bántalmazó bocsánatot kér, megígéri, hogy többé nem fordul elő, és akár átmenetileg valóban kedvességet mutat. A harmadik fázis a „mézeshetek”, amikor a kapcsolat újra harmonikusnak tűnik, a bántalmazó figyelmes és odaadó. Ez a hamis biztonságérzet azonban ideiglenes, és újra bekövetkezik a bántalmazás. Az áldozat gyakran reménykedik abban, hogy a bántalmazó valóban megváltozik, ezért a kapcsolatban marad.

4. Az áldozathibáztatás és szégyen

Az áldozatok gyakran érzik úgy, hogy valamilyen módon ők felelősek a bántalmazásért. A bántalmazók sokszor tudatosan manipulálják partnerüket, hogy bűntudatot érezzenek, amiért „kiváltották” a rossz bánásmódot. Ez az önértékelés mélyre süllyedéséhez vezethet, ami még nehezebbé teszi az elszakadást. Az áldozatok szégyenérzete és az, hogy mások mit gondolnak róluk, szintén szerepet játszik abban, hogy nem mernek segítséget kérni vagy kilépni a kapcsolatból.

5. Gyermekkori minták és kötődési problémák

A traumakötés kialakulásának alapjai gyakran már gyermekkori tapasztalatokra vezethetők vissza. Ha valaki gyermekként diszfunkcionális családi környezetben nőtt fel, ahol a szülők bántalmazók voltak, vagy ahol az érzelmi szükségleteit figyelmen kívül hagyták, nagyobb eséllyel kötődik felnőttként toxikus kapcsolatokhoz. Az ilyen emberek számára a fájdalmas kapcsolatok ismerősnek tűnhetnek, és könnyen visszaesnek ezekbe a dinamikákba.

6. A remény és a túlélési mechanizmusok

Az áldozatok gyakran kapaszkodnak abba a reménybe, hogy bántalmazójuk megváltozik. Sokszor ez a remény tartja őket a kapcsolatban. A túlélés érdekében az áldozatok mentális és érzelmi eszközöket alakítanak ki – elhitetik magukkal, hogy a helyzet nem is olyan rossz, vagy hogy meg tudják változtatni a partnerüket. Ezek az önvédelem mechanizmusai, amelyek segítik az áldozatot, hogy túlélje a mindennapokat, de egyúttal erősítik a traumakötést is.

Hogyan lehet kiszabadulni a traumakötésből?

A traumakötés megszakítása időt és támogatást igényel. A legfontosabb lépés az, hogy az áldozat felismerje a kapcsolat mérgező jellegét, és segítséget kérjen. Terápiás eszközökkel, például kognitív viselkedésterápiával vagy traumafeldolgozó módszerekkel az áldozatok képesek lehetnek megérteni a kötődésük természetét, és megtanulni, hogyan építsenek egészséges határokat.

A traumakötés fogsága azonban összetett, és gyakran mélyebb pszichológiai okok húzódnak meg mögötte. Ezért a szakmai segítség elengedhetetlen ahhoz, hogy az érintettek kiszabaduljanak ebből a ciklusból, és megtanulják, hogyan éljenek szabadon a bántalmazástól.

A traumakötés megerősíti, hogy mennyire bonyolultak lehetnek az emberi kapcsolatok, különösen, ha a biztonság és szeretet igénye összefonódik a félelemmel és fájdalommal. A megoldás azonban létezik – a tudatosság, a segítségkérés, és az önértékelés újraépítése által lehetőség nyílik arra, hogy az áldozatok visszanyerjék szabadságukat.

Párkeresés
Németh Irén

A tapintat szerepe az ismerkedés során

Miért fontos a tapintatosság? Az első benyomás meghatározó lehet egy kapcsolat alakulásában, legyen szó barátságról, romantikus viszonyról vagy szakmai kapcsolatról. Tapintatos viselkedéssel azt mutatjuk meg,

Tovább olvasom »
Abúzus
Németh Irén

Mit nevezünk párkapcsolati abúzusnak?

A párkapcsolati abúzus olyan viselkedésformák összessége, amelynek célja a másik fél fölötti kontroll, hatalom és manipuláció fenntartása. Az abúzus nemcsak testi bántalmazást jelenthet, hanem lehet

Tovább olvasom »
szexualitás
Németh Irén

Szexuális önbizalom

Hogyan fejleszd és tedd harmonikusabbá a szexuális életed? A szexuális önbizalom nemcsak a hálószobában, hanem az élet más területein is befolyásolja a magabiztosságot és az

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük