Te is úgy érzed, hogy már mindent kipróbáltál a szerelem megtalálásáért, de valahogy mégsem működik? Mintha valami láthatatlan erő mindig közbeszólna? Lehet, hogy már ideje más szemszögből ránézni a helyzetedre. Nem a világ van ellened – lehet, hogy tudattalanul te magad vagy az, aki akadályozza a boldogság felé vezető utat.
Ez nem vádaskodás. Inkább meghívás egy mélyebb önismereti kalandra.
Mi az a tudattalan szabotázs?
Tudattalan szabotázsról akkor beszélünk, amikor valaki látszólag nagyon vágyik egy párkapcsolatra, de belül, mélyebb szinten fél tőle. Fél az intimitástól, az elköteleződéstől, attól, hogy újra megbántják, vagy hogy elveszíti önmagát a párkapcsolatban. Ezek a félelmek sokszor nem is tudatosulnak, csak a viselkedésünkben jelennek meg: rossz döntéseket hozunk, mindig „rossz embereket” vonzunk be, vagy elijesztünk mindenkit, aki komolyan venne minket.
Ismerős szabotáló minták:
- Tökéletesség hajszolása
„Majd akkor leszek kész a szerelemre, ha még lefogyok/megcsinálom az önismereti kurzust/kész lesz az új lakásom.”
A háttérben gyakran az áll, hogy félsz sebezhetően megmutatni magadat úgy, ahogy most vagy. - Mindig elérhetetlen emberekbe szeretsz bele
Nős férfiak, elköteleződni képtelen partnerek, távolságtartó típusok.
Lehet, hogy a lelked mélyén nem is mersz igazán elköteleződni, csak a fejedben vágyódsz rá. - A múlt sebei újra meg újra visszaköszönnek
Azt hitted, túl vagy az exeden, mégis minden új partnerrel feljön ugyanaz a minta?
Ez azt jelezheti, hogy valami feldolgozatlan sérülés még mindig működteti a párkapcsolati választásaidat. - A „nem vagyok elég” érzés
Ha mélyen belül nem hiszed el, hogy szerethető vagy, a viselkedésed ezt fogja tükrözni: túlkompenzálsz, meg akarod „venni” a szeretetet, vagy épp visszahúzódsz és falat húzol magad köré.
Hogyan lépj ki ebből a körforgásból?
Az első lépés az, hogy őszintén szembenézel magaddal. Nem ítélkezve, nem szégyenkezve – hanem szeretettel, kíváncsian, felnőtt módon.
– Mit tanultál gyerekként a szeretetről, az intimitásról, a női/férfi szerepekről?
– Milyen volt a szüleid párkapcsolata?
– Mit hittél el magadról azok alapján?
A szabotáló minták felismerése fájdalmas lehet – de egyben felszabadító is, mert innentől már van választásod. Nem kell tovább ugyanazt az ismétlődő kört futnod.
Amit nyersz, ha mélyebbre nézel:
- Tisztábban fogod látni, ki vagy te egy párkapcsolatban.
- Megtanulod meghúzni a határaidat, és felismered, amikor valaki valóban kapcsolódni akar hozzád.
- Elkezdhetsz olyan partnereket bevonzani, akik valóban a jelenlegi, fejlődő énedhez kapcsolódnak – nem a múlt sebeihez.
Záró gondolat
A párkapcsolat nem jutalom, hanem tükör. Nem egy végállomás, hanem egy új tanulási tér. Ha készen állsz őszintén szembenézni azzal, hogyan szabotálod a saját boldogságodat, akkor elindulhatsz egy mélyebb, őszintébb úton – nemcsak a szerelem, hanem önmagad felé is.
Te milyen mintát ismersz fel magadban?
Írd meg kommentben, vagy ha úgy érzed, szívesebben néznél rá biztonságos közegben, szeretettel várlak a következő önismereti workshopomon.