fbpx

Az empátia mindig jobb eredményre vezet, mint a kioktatás

Zakynthoson jártunk, és az all inclusive ellátásban volt részünk, ami olyan volt, mint egy bőségszaru, minden igényt kielégítően. Habár az ilyen ellátás általában minden igényt kielégít, mi mindig szeretjük megkóstolni a helyi autentikus ételeket is, amikor utazunk. Ez alkalommal is elhatároztuk, hogy kipróbálunk egy közeli település éttermét. Mivel tele voltam, csak egy apró, jelképes előételt rendeltem, miközben párom egy halas tálat fogyasztott, amiből természetesen engem is megkínált. Az étterem tulajdonosa azonban nem nézte jó szemmel rendelésünk aránytalanságát, és úgy érezte, itt az idő, hogy „akcióba lépjen”. Elkezdte kioktatni páromat, hogy hogyan is kellene helyesen rendelni.

Azon az estén, miközben ott ültem és hallgattam a tulajdonos szavait, úgy éreztem magam, mintha egy színdarabban lennék, ahol a szereplők a kioktatás ördögi körébe ragadtak. Eszembe jutott, hogy mindig is azt hittem, mi magyarok vagyunk a kioktatás mesterei. De rá kellett jönnöm, hogy nem csak mi vagyunk hajlamosak erre a viselkedésre.

Miután hazatértünk, élesen feltűnt, milyen gyakran és milyen tiszteletlenül oktatnak ki minket mások nap mint nap. Mintha ezzel valami belső, domináns szükségletüket próbálnák kielégíteni. De vajon tényleg kielégül ez a szükséglet? És eléri-e célját a kioktatás?

Úgy vélem, hogy a tudatszintünk határozza meg viselkedésünk színvonalát. Az erőszakos tukmálás és a kioktatás nem a szeretet vezérelte cselekedetek, így nem is érhetik el a kívánt eredményt. Amikor valaki móresre akar tanítani minket, az gyakran inkább konfliktust szül, mintsem megértést és fejlődést. Olyan ez, mint egy zápor a napsütésben: zavaró és váratlan.

Az étteremben történt incidens jól mutatja, hogy három különböző kultúra találkozásánál mennyire fontos a kommunikáció és a kölcsönös tisztelet. A japán mentalitás például erőszakosnak tartja a tukmálást, míg más kultúrákban ez a vendégszeretet jele lehet. Azonban a tiszteletlenség sosem elfogadható, függetlenül attól, hogy honnan származunk.

Ez az élmény rámutat arra, hogy mennyire fontos a mások megértése és elfogadása, akár a párkapcsolatban is. A kioktatás helyett sokkal hatékonyabb, ha szeretettel és türelemmel közeledünk a másikhoz. Csak így érhetjük el, hogy valóban megértsük egymást, és erősíthetjük a kapcsolatunkat. Mint a tenger hullámai, a szeretet és az empátia is képes elsimítani a viharos helyzeteket.

Legyen szó akár egy étteremről Zakynthoson, akár a mindennapi életünk bármely területéről, vagy párkapcsolatról, a tisztelet és az empátia mindig jobb eredményre vezet, mint a kioktatás. A szeretet vezérelte cselekedetek azok, amelyek valódi és tartós kapcsolatokat építenek. Mint a napfény, ami áttör a felhőkön, a szeretet és megértés fényében minden kapcsolat virágzásnak indulhat.

Párkeresés
Németh Irén

A tapintat szerepe az ismerkedés során

Miért fontos a tapintatosság? Az első benyomás meghatározó lehet egy kapcsolat alakulásában, legyen szó barátságról, romantikus viszonyról vagy szakmai kapcsolatról. Tapintatos viselkedéssel azt mutatjuk meg,

Tovább olvasom »
Abúzus
Németh Irén

Mit nevezünk párkapcsolati abúzusnak?

A párkapcsolati abúzus olyan viselkedésformák összessége, amelynek célja a másik fél fölötti kontroll, hatalom és manipuláció fenntartása. Az abúzus nemcsak testi bántalmazást jelenthet, hanem lehet

Tovább olvasom »
szexualitás
Németh Irén

Szexuális önbizalom

Hogyan fejleszd és tedd harmonikusabbá a szexuális életed? A szexuális önbizalom nemcsak a hálószobában, hanem az élet más területein is befolyásolja a magabiztosságot és az

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük