fbpx

Az alkoholista társsal élő lelki összeomlása az abúzus másnapján

Az alkoholizmus nem csupán a szenvedélybeteg személy küzdelméről szól; ez egy olyan örvény, amely az egész családot magával ránthatja. A házastársak, akik nap mint nap szembesülnek a függőség árnyoldalaival, gyakran a legnagyobb áldozatok közé tartoznak. Az abúzus másnapján megélt lelki összeomlásuk mély és fájdalmas, olyan állapot, amelyről ritkán beszélünk nyíltan.

A másnap árnyéka

Az abúzus másnapján a fizikai sebek, ha vannak, talán gyógyulni kezdenek, de a lelki sebek ekkor hasítanak a legmélyebbre. A másnap reggel egy érzelmi cunamival érkezik: szégyen, harag, tehetetlenség és önvád formájában. A házastárs gyakran kérdésekkel ébred: „Hogyan jutottunk idáig?”, „Miért nem tettem valamit korábban?” vagy „Valóban én vagyok a hibás?”

Az érzelmi spirál

A másnap egy érzelmi spirál kezdete lehet:

  • Szégyen: Az érintett szégyelli magát, hogy újra és újra eltűri a bántalmazást, és sokszor mások előtt is titkolnia kell a helyzetét.
  • Harag: A harag mind a házastárs, mind önmaga felé irányulhat. Miért is engedte, hogy ez a helyzet idáig fajuljon?
  • Bűntudat: Az abúzus túlélői gyakran hibáztatják magukat, mintha felelősek lennének az alkoholista viselkedéséért. Az ilyen gondolatok rombolják az önértékelést és erősítik az áldozati szerepet.
  • Tehetetlenség: Az érintett úgy érzi, nincs kiút. Az anyagi, érzelmi vagy családi kötöttségek sokszor megakadályozzák a kilépést a kapcsolatból.

Az abúzus nyomai: Miért különösen nehéz a másnap?

Az alkoholistákkal élő házastársak számára a másnap nem csak egy újabb nap a hétköznapok sodrában. Az alkoholista partner gyakran bocsánatkérő, szeretetteljes, esetleg ígéretekkel teli viselkedéssel próbálja enyhíteni a bűntudatát, ami megnehezíti az áldozat számára a határok meghúzását. Az érzelmi manipuláció (például: „Nem akartam bántani téged” vagy „Ez nem én voltam, hanem az alkohol”) tovább növeli a zavart.

A remény és a kiút keresése

A másnap reggeli lelki összeomlás sötét, de nem reménytelen. A következő lépések segíthetnek az érintetteknek:

  1. Ismerd fel, hogy nem a te hibád! Az alkoholista viselkedése az ő választása és függősége következménye.
  2. Kérj segítséget! Terapeuták, támogató csoportok, vagy akár egy közeli barát segíthet elindulni a gyógyulás útján.
  3. Állítsd fel a határokat! Az érzelmi és fizikai biztonság alapvető, ezért bátran mondj nemet a további bántalmazásra.
  4. Tervezz lépésről lépésre! Az érzelmi és gyakorlati kiút megtalálása időigényes lehet, de a kis lépések is közelebb visznek a szabadsághoz.

Összegezve

Az abúzus másnapján érzett lelki összeomlás fájdalmas valóság, de egyúttal lehetőség is a felismerésre: Ez így nem mehet tovább. Az alkoholista házastárssal élők számára az első lépés a változás felé az önértékelés és az önszeretet visszaszerzése. A gyógyulás hosszú folyamat, de lehetséges – és sosem késő segítséget kérni. Tudd, hogy nem vagy egyedül.

Ikigai & love
Németh Irén

A karácsony hatása a párkapcsolatra

Összekovácsol vagy Feszültséget Hoz? A karácsony az év egyik legmeghittebb időszaka – legalábbis a legtöbben így képzeljük. Gyertyafény, forró csokoládé, ajándékozás és közös ünneplés. Mégis,

Tovább olvasom »
Párkeresés
Németh Irén

A tapintat szerepe az ismerkedés során

Miért fontos a tapintatosság? Az első benyomás meghatározó lehet egy kapcsolat alakulásában, legyen szó barátságról, romantikus viszonyról vagy szakmai kapcsolatról. Tapintatos viselkedéssel azt mutatjuk meg,

Tovább olvasom »

Foglalj időpontot!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük